Award Nominees and Winners 2016

Colours 2016 award winners and nominees announced.  Can all award winners and nominees please contact the UUSU Sport office on their campus to confirm attendance and collect tickets. 

 

Service Award

Name

Club

Campus

Lucy Kennedy

Fencing

Coleraine

John Ming

Archery

Jordanstown

Hugh McGrath

Gaelic Football

Magee

 

Club Award

Name

Club

Campus

Clark Mitchell

Fencing

Coleraine

Aaron Daly

Gaelic Football

Coleraine

Declan Shiels

Hurling

Coleraine

Jonathan Moyna

Judo

Coleraine

Deirbhle Birt

Ladies Rugby

Coleraine

Jordan McCord

Archery

Jordanstown

Ciaran Chambers

Badminton

Jordanstown

Ruth Neill

Basketball

Jordanstown

Adrian Mullan

Basketball

Jordanstown

Nicholas Robinette

Canoe

Jordanstown

Dearbhail Rice

Cheerleading

Jordanstown

Matthew McCord

Cricket

Jordanstown

Eimear Gallen

Gaelic Football

Jordanstown

Stephen Sheridan

Gaelic Football

Jordanstown

Troy Wilson

Rugby

Jordanstown

Ami Cobane

Gaelic Football

Magee

Liam Mulvenna

Hurling

Magee

Half Colours

Name

Club

Campus

Kate Millar

Karate

Coleraine

Rebecca Mains

Netball

Coleraine

Conor Olphert

Cricket

Jordanstown

Ryan Dennison

Cricket

Jordanstown

Kris Lyness

Cricket

Jordanstown

Peter Eakin

Cricket

Jordanstown

James Lindsay

Golf

Jordanstown

Ross Dutton

Golf

Jordanstown

Zach McClelland

Hockey

Jordanstown

Ross McIvor

Hockey

Jordanstown

Matthew Sullivan

Hockey

Jordanstown

Ryan Getty

Hockey

Jordanstown

Aimee McElhatton

Judo

Jordanstown

Alice Green

Netball

Jordanstown

Chloe Herdman

Netball

Jordanstown

Ashleigh Donnan

Netball

Jordanstown

Maeve O’Hara

Netball

Jordanstown

Kris Jones

Orienteering

Jordanstown

Rory Kinney

Pool

Jordanstown

Joseph Kelly

Boxing

Magee

 

Full Colours

Name

Club

Campus

Patrick Corr

Karate

Coleraine

Liam Scott

Taekwondo

Coleraine

Adam McComb

Athletics

Jordanstown

Aoife Callaghan

Basketball

Jordanstown

Matthew McCord

Cricket

Jordanstown

Kieran Hughes

Gaelic Football

Jordanstown

Emily O’Leary

Hockey

Jordanstown

Victoria McMaw

Hockey

Jordanstown

Chloe Mitchell

Hockey

Jordanstown

Jordan Page

Hockey

Jordanstown

Anna Kozniuk

Hockey

Jordanstown

Rebecca Barry

Hockey

Jordanstown

Peter McKibbin

Hockey

Jordanstown

Peter Bingham

Hockey

Jordanstown

Adam McMackin

Pool

Jordanstown

Jordan Sloan

Swimming

Jordanstown

 

Fresher of the Year Coleraine Nominees

Name

Club

Morgan Russel-Cowan

Archery

Michelle Georges

Fencing

Ryan Devlin

Karate

 

Fresher of the Year Jordanstown/Belfast Nominees

Name

Club

Anna McIlmoyle

Athletics

Aoife Callaghan

Basketball

Chloe Mitchell

Hockey

 

Fresher of the Year Magee Nominees

Name

Club

Vytaras Jankus

Basketball

Joseph Kelly

Boxing

Collette Cassidy

Gaelic Football

 

Chris Lundy Award Nominees

Name

Club

Sean Denny

Fencing

Deirbhle Birt

Rugby

Michael Sloan

Volleyball

 

Carson Clarke Award Nominees

Name

Club

Ciaran Chambers

Badminton

Eimear Gallen

Gaelic Football

Troy Wilson

Rugby

 

Coach of the Year Nominees

Name

Club

Sean O Kane

Gaelic Football

Joe McCullagh

Karate

Teresa Gillespie

Netball

 

Hurst Trophy

Club

Campus

Soccer

Coleraine

Basketball

Magee

Mens Gaelic Football

Magee

 

Bill Clarke Team of the Year

Club

Campus

Cricket

Jordanstown

Hurling

Jordanstown

Netball

Jordanstown

 

Jim Allen Merit Award

Club

Campus

Mens Rugby

Coleraine

Womens Basketball

Jordanstown

Badminton

Jordanstown

Mens Basketball

Magee

 

UUSU Sport Club of the Year

Ulster University Elks Hockey

Ulster University Mens Gaelic Football

Coleraine Judo

 

 

UUSU Sport Team of the Year

Golf

Mens Hockey

Netball

Pool

 

President’s Plate

Name

Club

Jonathan Burnside

Fencing

Rebecca Cuckoo

Judo

Rory Hamilton

Shooting

Matt Sellers

Cue Sports

 

Silver Salver

Name

Club

Adam McComb

Athletics

Jordan Sloan

Swimming

Megan Frazer

Hockey

Neal Glassey

Hockey