Award Nominees and Winners 2015

Colours 2015 award winners and nominees announced.  Can all award winners and nominees please contact the UUSU Sport office on their campus to confirm attendance and collect tickets. 

Service Award

Name

Club

Campus 

William McLaughlin

Canoe

Coleraine

Aiden Brolly

Fencing

Coleraine

John Cathcart

Hockey

Jordanstown

 

Club Award

Name 

Club

Campus 

John Gibson

American Football

Coleraine

Ben McCambridge

Cue Sports

Coleraine

Tomás Mullholland

Gaelic Football

Coleraine

Nathan Mount

Hockey

Coleraine

Robyn Catterall

Ladies Rugby

Coleraine

Colette Donnellon

Netball

Coleraine

Jordan Jackson

Rowing

Coleraine

Joseph McKinney

Rugby

Coleraine

Bobby Milligan

Canoe

Jordanstown

Ciara McCrum

Equestrian

Jordanstown

Ryan Gribben

Golf

Jordanstown

Louise McFrederick

Ladies Soccer

Jordanstown

Laura Witherspoon

Mountaineering

Jordanstown

Conor McFeely

Basketball

Magee

Darren Kelly

Gaelic Football

Magee

 

Half Colours

Name

Club

Campus

Hazel  Windsor-Aubrey

Fencing

Coleraine

Tasha Henderson

Fencing

Coleraine

Karina Kruk

Karate

Coleraine

Ruth Hanna

Netball

Coleraine

Catherine Hamilton

Netball

Coleraine

Kerri Magee

Netball

Coleraine

Christopher Cunningham

Pool

Coleraine

Adam McComb

Athletics

Jordanstown

Jonathan Harron

Badminton

Belfast

Ciaran Chambers

Badminton

Jordanstown

Kelly Harron

Badminton

Jordanstown

Abigail Edwards

Badminton

Jordanstown

Mark Hetherington

Badminton

Jordanstown

Stuart Lightbody

Badminton

Jordanstown

Peter Linton

Badminton

Jordanstown

Jason Elmore

Badminton

Jordanstown

Joanna Baskin

Badminton

Jordanstown

Zoe Purdy

Badminton

Jordanstown

Sinead Chambers

Badminton

Jordanstown

Jamie Millar

Cricket

Jordanstown

Jamie Millar

Cricket

Jordanstown

Stephen Kennedy

Cricket

Jordanstown

Richard Hood

Cricket

Jordanstown

Scott Irvine

Cricket

Jordanstown

Ross Bryans

Cricket

Jordanstown

Matthew McCord

Cricket

Jordanstown

Neil McKinstry

Golf

Jordanstown

Andrea Desenaux

Hockey

Jordanstown

Victoria McMaw

Hockey

Jordanstown

Emily Bowker

Hockey

Jordanstown

Rebecca Davidson

Hockey

Jordanstown

Connor Roberts

Hockey

Jordanstown

Matthew Rollins

Hockey

Jordanstown

James Lorimer

Hockey

Jordanstown

Jason Lynch

Hockey

Jordanstown

Joel Cathcart

Hockey

Jordanstown

Hannah Adair

Netball

Jordanstown

Katie Johnston

Netball

Jordanstown

Leah McCready

Netball

Jordanstown

Kirsty McKevitt

Netball

Jordanstown

Michelle Black

Netball

Jordanstown

Nicola O’Gorman

Netball

Jordanstown

Melissa Hull

Netball

Magee

Amy Moore

Netball

Magee

 

Full Colours

Name

Club

Campus

Matthew Sellers

Pool

Coleraine

Ben McCambridge

Pool

Coleraine

Ben Allen

Pool

Coleraine

Caroline Murphy

Basketball

Jordanstown

Ashley Montecchio

Basketball

Jordanstown

Ronnie Thomas

Basketball

Jordanstown

Alastair Macaulay

Cycling

Jordanstown

Marc Potts

Cycling

Jordanstown

Danielle McNally

Hockey

Jordanstown

Andrew Shekleton

Hockey

Jordanstown

Aine Curran

Hockey

Jordanstown

Gemma Frazer

Hockey

Jordanstown

Eorann O’Neill

Swimming

Jordanstown

 

International Colours

Name

Club

Campus

Megan Frazer

Hockey

Jordanstown

 

Fresher of the Year Belfast/Jordanstown Nominees

Name 

Club

Eorann O’Neill

Swimming

Neil McKinstry

Golf

Ronan O’Neill

Mountaineering

Winner – Eorann O’Neill

 

Fresher of the Year Coleraine Nominees

Name 

Club

Justin Boyd

Rowing

Kate Millar

Karate

Stuart Graham

Fencing

Winner – Justin Boyd

 

Fresher of the Year Magee Nominees

Name 

Club

Amy Moore

Netball

Melissa Hull

Netball

Ronan Hanna

Mens Gaelic Football

Winner – Ronan Hanna

 

Chris Lundy Award Nominees

Name

Club

Ben McCambridge

Cue Sports

Patrick Corr

Fencing

Robyn Catterall

Ladies Rugby

Winner – Ben McCambridge

 

Carson Clarke Award Nominees

Name

Club

Gareth Brown

Mountaineering

Ryan Gribben

Golf

Winner – Ryan Gribben

 

Coach  of the Year Nominees

Name 

Club

Ricky Lee

Ulster Elks Hockey

Stephen Crothers

Ulster Elks Ladies Basketball

Theresa Gillespie

Netball

Winner – Ricky Lee

 

Hurst Trophy Nominees

Club

Campus

Ladies Gaelic Football

Coleraine

Ladies Rugby

Coleraine

Mens Gaelic Footbal

Magee

Winner – Mens Gaelic Football

 

Bill Clarke Trophy Nominees

Club

Campus

Ladies Soccer

Jordanstown

Ulster Elks Mens Basketball

Jordanstown

Ulster Elks Hockey 1st XI

Jordanstown

Winner – Ulster Elks Hockey 1st XI

 

Jim Allen Merit Award Nominees

Club

Campus

Badminton

Jordanstown

Ladies Rugby

Coleraine

Mens Rugby

Jordanstown

Rowing

Coleraine

Winner – Rowing

 

Sports Union Club of the Year Nominees

Club

Campus

Netball

Coleraine

Mens Basketball

Jordanstown

Ulster Elks Hockey

Jordanstown

Winner – Ulster Elks Hockey

 

Sports Union Team of the Year

Ulster University Pool

 

Presidents Plate

Gary Johnston Cue Sports

 

Silver Salver

Megan Frazer – Hockey