Award Nominees and Winners 2018

Service Award    
Name Sport Campus
Alan McCully Rugby Coleraine
John Geary Mountaineering Jordanstown
     
Club Award    
Name Sport Campus
Rachel Dixon Sub Aqua Belfast
Patrick Creber Canoe Coleraine
Michelle Georges Fencing Coleraine
Conor Boyce Judo Coleraine
Oisin Craig Rugby Coleraine
Aaron Goldring Basketball Jordanstown
Ciara Cooke Basketball Jordanstown
Shannon Robinson Equestrian Jordanstown
Liam Dunphy Gaelic Football Jordanstown
Philip Herron Mountaineering Jordanstown
Niamh Connolly Soccer Jordanstown
Cory Robinson Basketball Magee
Collette Cassidy Gaelic Football Magee
     
Half Colours    
Name Sport Campus
Matthew Bauer Basketball Jordanstown
James Lynn Basketball Jordanstown
Sean Quinn Basketball Jordanstown
Keelan Cairns Basketball Jordanstown
Aaron Goldring Basketball Jordanstown
Adam Ryan Basketball Jordanstown
Sasha Byrne Netball Jordanstown
Cliodhna Doherty Netball Jordanstown
Sophie Kennedy Netball Jordanstown
Aoife O'Connor Netball Jordanstown
     
Full Colours    
Name Sport Campus
Charlotte Dixon Equestrian Coleraine
Luke Eddy Basketball Jordanstown
Aidan Quinn Basketball Jordanstown
Nia Moore Basketball Jordanstown
Aimee Mackin Gaelic Football Jordanstown
Mark Bradley Gaelic Football Jordanstown
Hannah Irwin Hockey Jordanstown
Leah Paul Hockey Jordanstown
Megan Rogers Hockey Jordanstown
Connor Roberts Hockey Jordanstown
Rory Kinney Pool Jordanstown
Anton Lupari Rugby Union Jordanstown
Daniel Black Snooker Jordanstown
Ben Wallace Hockey Magee
Lorcan McCoy Snooker Magee
     
Fresher of the Year - Coleraine    
Name Sport  
Karl Flores Fencing  
Cáoileánn Conway Gaelic Football  
Anna Nicholl Rowing  
     
Winner - Cáoileánn Conway    
     
Fresher of the Year - Jordanstown    
Name Sport  
Sophie Kennedy Basketball/Netball  
Stephanie Clokey Mountaineering  
Emma McMaster Soccer  
     
Winner - Sophie Kennedy    
     
Fresher of the Year - Magee    
Name Sport  
Youssef Sherif Basketball  
Corinna McCoy Canoe  
Nicole Catney Gaelic Football  
     
Winner - Corinna McCoy    
     
Coach of the Year    
Name Sport Campus
Mike McAuley American Football Coleraine
Pat O'Neill Basketball Jordanstown
Sean O'Kane Gaelic Football Jordanstown
     
Winner - Sean O'Kane    
     
Chris Lundy Rose Bowl    
Name Sport Campus
Patrick Creber Canoe Coleraine
Oisin Craig Rugby Coleraine
Collette Cassidy Gaelic Football Magee
     
Winner - Patrick Creber    
     
Carson Clarke    
Name Sport Campus
Ciara Cooke Basketball Jordanstown
Shannon Robinson Equestrian Jordanstown
Philip Herron Mountaineering Jordanstown
     
Winner - Philip Herron    
     
Hurst Trophy    
Team Campus  
Ladies Gaelic Football Coleraine  
Basketball Magee  
Men's Gaelic Football Magee  
     
Winner - Ladies Gaelic Football    
     
Bill Clarke    
Team Campus  
Mens' Basketball Jordanstown  
Ladies Gaelic Football Jordanstown  
Netball Jordanstown  
     
Winner - Ladies Gaelic Football    
     
Jim Allen Merit Award    
Club Campus  
American Football Coleraine  
Cheerleading Jordanstown  
Equestrian Jordanstown  
     
Winner - Cheerleading    
     
Club of the Year    
Ulster University Athletics    
Ulster University Elks Basketball    
Ulster University Men's Gaelic Football    
     
Winner - Athletics    
     
Team of the Year    
Ulster University Men's Basketball    
Ulster University Women's Basketball    
Ulster University Women's Soccer    
     
Winner - Ulster University Men's and Women's Basketball  
     
President's Plate    
Name Sport  
Amy Foster Athletics  
Niamh Malone Athletics  
Jonathan Burnside Fencing  
     
Winner - Amy Foster    
     
Silver Salver    
Name Sport  
Rory Kinney Cuesports  
Aimee Mackin Gaelic Football  
Jordan Sloan Swimming  
     
Winner - Aimee Mackin